Kryptis 2200 - uoloje iškirsta ir paslaptimis apipinta Boden tvirtovė

Print

Smaluota ir kerpėm apaugus aukštai - Boden'o štai didinga tvirtovė! Apie šią unikalią, Šiaurės Švedijoje vientisoje uoloje iškirstą ir trolių tunelius primenančią tvirtovę Lietuvoje yra girdėjęs tik retas. Tačiau galima sakyti, kad būtent jos dėka Švedija išsaugojo savo laisvę ir išvengė Rusijos okupacijos.

Statyti tvirtovę Švedijos šiaurės gynybai buvo planuojama dar XIX a., kai Švedija karuose su Rusija prarado anksčiau valdytą Suomiją, ir Rusijos Imperija priartėjo prie dabartinės Švedijos sienos. Tačiau realiai šią funkciją atlikusi Boden tvirtovė pradėta statyti tik XXa. pradžioje, o pabaigta tik 1908 m. Vėliau tvirtovė ne kartą buvo patobulinta: per Pirmąjį Pasaulinį, Antrąjį Pasaulinį, Šaltąjį karus. Visa tvirtovės apylinkių teritorija buvo griežtai įslaptinta, joje buvo griežtai draudžiama lankytis užsieniečiams. Tačiau šiandien tvirtovė jau yra paversta muziejumi ir savo vartus plačiai atvėrė turistams.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaip jau minėjau, tvirtovė yra įdomi tuo, kad ji visa yra iškirsta vientisoje uoloje - tiek jos apsauginiai grioviai, tiek viduje painiai išraizgos galerijos, primenančios trolių ar J.R.R. Tolkieno personažų goblinų tunelius.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viskas įrengta po žeme: sandėliai, kuriuose tvirtovės kovinio budėjimo laikais buvo saugoma 1/3 Švedijos aukso atsargų,  virtuvė su gido rodomu vienodo storio griežinėliais dešrą pjaustančiu mechanizmu, už kurio stovi restoraninis sviesto formavimo aparatas,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kareivinės su papildomai įrengu kondensato nuvedimo stogeliu - čia gyvenant tvirtovės garnizono kareiviams pastoviai būdavo drėgna ir kvepėdavo kojinėmis, poilsio kambariai su karių tarpe populiaria lektūra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štabas su vado manekenu, ligoninė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koridoriuose yra pamokamų, ugdančių užrašų, pvz.: šiame raginama nešiukšlinti ant grindų, laiptų o taip pat ir už forto ribų :)  Galų gale pasiekiame šarvuotame bokštelyje įrengtą artilerijos pabūklą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štai kaip jis atrodo nuo smaluoto (taip siekta išvengti drėgmės patekimo į vidų) forto stogo. Bokštelyje yra aiškiai parašyta instrukcija: po mokymų bokštelį pasukti kryptimi 2200 - tai priešo rytuose kryptis užrašyta ne laipsniais, bet švediškomis karinėmis dešimttūkstantosiomos . Ant bokštelio pasukimo mechanizmo ranka parašyta paskutinio šūvio data: 1997 Gruodžio 31 d. Tą dieną baigėsi kovinis budėjimas forte. Iš dalies dėl pasibaigusio Šaltojo karo, iš dalies dėl atsiradusių modernių didelio tikslumo valdomų ginklų, prieš kuriuos šimtametis fortas nebeatsilaikytų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla 3.0 templates
Friday the 26th. © 2019 Tomas Bikelis tomas@bikelis.lt