Interneto naudotojo atmintinė

Print
Written by Tomas Bikelis

Interneto naudotojo atmintinė – kaip apsisaugoti nuo virusų, neprarasti kompiuterio ir išvengti baudų
 
1.      Kad ir kokią operacinę sistemą naudotumėte, windows, linux, t.t.  būtinai ją reguliariai atnaujinkite. Į prijungtus prie Interneto kompiuterius yra laužiamasi vidutiniškai keturis kartus per dieną, o kompiuteriai su neatnaujinta operacine sistema yra ypač lengvas grobis interneto įsilaužėliams.
2.      Jei naudojate windows, būtinai instaliuokite reguliariai atnaujinamą antivirusinę programą. Ji gali būti ir nemokama, pvz.: avg,  http://free.avg.com ar avast, http://www.avast.com .
3.      Atviro kodo operacinė sistema Linux yra žymiai saugesnė, o ją instaliuoti ir ja naudotis yra daug paprasčiau negu windows. Jos instaliacinį cd/usb atvaizdą galima nemokamai atsisiųsti iš http://ubuntu.com. Netikėkite sakančiais, kad Linux‘u naudotis sudėtinga – Linux labai lengvai įvaldė mano pagyvenę tėvai. Jiems naudojantis windows operacine sistema, kas kelis mėnesius man tekdavo tvarkyti jų kompiuterį, o suinstaliavus Linux jie jau trejus metus kompiuteriu naudojasi be mano pagalbos, tarsi mikrobange krosnele.
4.      Kompiuterinių sistemų administratoriai, bankų darbuotojai, pareigūnai niekada neklaus Jūsų slaptažodžių. Jiems jų ir nereikia norint prieiti prie Jūsų duomenų. Jei kažkas bet kokia dingstimi klausia Jūsų slaptažodžio – galite būti tikri, kad tai yra sukčiai.
5.      Jei gavote iš draugų keisto turinio laišką ar žinutę su raginimu atidaryti prisegtą dokumenta, filmuką ar Interneto nuorodą – pasitikrinkite,  ar tikrai draugai Jums juos atsiuntė. Labai gali būti, kad jie apie tai nieko nežinos, nes žinutes siuntė jų kompiuterį užvaldęs kirminu vadinamas virusas. Kirminas perskaito Jūsų draugų laiškus, žinutes ir tuomet dauginasi, siųsdamas žinutėmis su raginimais atsidaryti užkratą visiems, su kuo susirašinėjo Jūsų draugai.
6.      Kad ir kaip būtų apsaugotas Jūsų kompiuteris pagal pirmuosius penkis atmintinės punktus – vis tiek negalite būti 100% tikri, kad į jį nėra įsilaužta. Informacinės technologijos yra tokios sudėtingos ir vystosi taip greitai, kad pavojingos programinės įrangos klaidos dažniausiai būna ištaisomos jau po laiko,  kai programinė įranga jau yra suinstaliuota vartotojų kompiuteriuose. Todėl, jei turite elektroninių dokumentų, nuotraukų, filmų, kurio turinys negali būti viešinamas – saugokite juos išoriniuose kaupikliuose (USB/CD/DVD) ir prijunkite tuos kaupiklius prie kompiuterio tik atjungę jį nuo Interneto.
7.      Būtinai domėkitės, ką Internete veikia Jūsų vaikai. Paaiškinkite jiems, kad asmeninių duomenų, nuotraukų ir filmukų skelbimas gali baigtis draugų patyčiomis, ypač kai vaikai patiki jų draugais ar įžymybėmis apsimetusiais pedofilais ir paviešina savo intymias nuotraukas, ar apsinuogina pries kompiuterio kamerą. Priminkite jiems, kad susitikti su Interneto “draugu” išvykusi ir tėvų pries tai neįspėjusi mergaitė buvo nužudyta.
8.      Jei mėgstate komentuoti Internete – atsiminkite, kad daug internautų yra nubausta pagal liūdnai pagarsėjusį Baudžiamojo kodekso 170 straipsnį: žmonės praranda kompiuterius ir sumoka tūkstantines baudas. Visi nubausti internautai padarė vieną klaida – patikėjo nesąžiningais policijos pareigūnais ir pasirašė prisipažimą esą įvykdę nusikalstamą veiką. Tokio prisipažinimo nepasirašę kaltinti internautai kaip taisyklė yra išteisnami teisme. Pagal Konstituciją negalite būti priverstas liudyti prieš save ar savo artimuosius, ir, jei nesate gerai susipažinę su galiojančiais įstatymais – išvis nesileiskite apklausiami pareigūnų, pries tai nepasitarę su teisininku. Nereikia užmiršti, kad komentaro žodžiai gali turėti kartais net dešimtis skirtingų reikšmių, kad iš pirmo žvilgsnio akivaizdus grasinimas susidoroti gali būti interpretuojamas kaip ironiška metafora. Bet kuriuo atveju, pasistenkite, kad jūsų komentarai nepažeistų Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio. Tai yra viešai nesityčiokite, neniekinkite, neskatinkite neapykantos, nekurstykite diskriminuoti žmonių grupių ar joms priklausančių asmenų dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų. Neskatinkite smurto ir fizinio susidorojimo.
9.  Lygiai taip pat – jei esate kaltinami “nelegaliu” muzikos, filmų, programinės įrangos atsisiuntimu torrent, emule ar panašiomis programomis – jokiu būdu nepasirašinėkite prisipažinimų esą įvykdę nusikalstamą veiką. Tai gali būti tą įrodyta tik teisme. Vienintelis toks bandymas nuteisti privatų interneto vartotoją baigėsi visišku užsienio kompanijoms dirbančios “antipiratinės” veiklos asociacijos LANVA apsijuokimu. Esant reikalui pareigūnams priminkite, kad Konstitucija mums suteikia teisę keistis informacija.
 

Pabaigai: visiškai saugus yra tik išjungtas, nuo visų tinklų atjungtas kompiuteris, gerai apmokamos apsaugos saugomas bunkeryje su šarvuotomis durimis

Friday the 26th. © 2019 Tomas Bikelis tomas@bikelis.lt